Evde İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler


Evde ingilizce öğrenme  eskiden çok zor gibi gözüken bir kavram olmasına rağmen günümüzde olması gereken şey haline geldi. Evet, bir kursa gitmeden ingilizce öğrenmek artık çok daha stabil bir durum. Neden mi ?

  • Kurslar son derece pahalı
  • Zaman yönetimi kursun elinde ve çoğu zaman size uymayabiliyor
  • Dikkat dağıtan unsurlar var
  • Bir öğretmen birden çok kişi ile ilgileniyor
  • Sınıf ortamı okuldan kalma bir alışkanlık ile psikolojik olarak sıkıcı geliyor.


Peki ne yapmak lazım ? Evde çok daha kolay yöntemler ile yabancı dil öğrenebilirsiniz


1- Bir telefon Uygulaması Edinin

Günümüz koşullarında artık klasik sınıf eğitimi kalmadı, zaten normal olanda bu. Dünya ve yöntemler değişiyor. Bir yabancı dil uygulaması ile yapabileceklerinizi hiç küçümsemeyin. İçinde bol alıştırması olan size yabancı dil öğretmek için programlanmış bir yazılım ile yabancı dil öğrenmeniz artık çok kolay. Uygulama kullanmanın bir çok avantajı var, şayet kullandığınız uygulama gerçekten iyi bir uygulama ise bunun arkasında bu işi uzun süredir yapan, eğitimcisinden yazılımcısına kadar geniş bir kadroya sahip olan bir ekip oluyor. İnsanların meditasyon yaptığı, spor yaptığı, yemek yapmayı öğrendiği uygulamar varsa dil öğrenmek deneden olmasın. Bu ekibin işi size bu uygulama ile dil öğretmek olduğunu düşününce başarılı olmaları çok normal. Programınız belli öğreneceğiniz şeyler ve nasıl öğretileceği belli, alıştırmalarınız buna göre hazırlanmış ve yıllar süren deneyimler ile uygulamanız kusursuz hale gelmiş, bence bu gerçekten mükemmel bir fikir. En azında ücretsiz olarak bunları deneyebilirsiniz. 

Ücretsiz olarak deneyebileceğiniz uygulamalar;

  • eLLC
  • Rosetta Stone
  • Aba


2. Anlamasanda İngilizce dinle

Dilbilimciler diyorki:

Yabancı dil öğrenimi üzerinde çalışan dil bilimcilerin, öğrenme yollarımızdan biri için kullandıkları özel bir terim var: Bilinçsiz, farkında olmadan (unconscious) dil öğrenme. Bu dil öğrenme türü biz özellikle birşeyler öğrenmeye çalışmadığımız zaman gerçekleşir.

Bilinçsiz öğrenme, masa başına geçip tekrar tekrar dil bilgisi kuralları üzerine çalışmakla olmuyor. Çok fazla dikkat etmediğimiz halde bolca İngilizce dinlediğimizde oluyor. Arka planda İngilizce sesler olmasıyla, biz dikkatimizi vererek dinlemesek, karşılık olarak konuşmasak ya da not alıyor olmasak da zihnimiz otomatik olarak ingilizce sesleri, aksanları, kelimeleri ve dil bilgisini içine çekiyor, özümsüyor, yani öğreniyor.

Bilinçsiz ingilizce öğrenmenin kulağa en ilginç gelen yanı ise, duyduğunuz kelimelerin ne anlama geldiğini bilmesek bile, dinleyerek öğreniyoruz. Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, insanların her dili bu şekilde dinleyerek öğrenmesi mümkün — hatta sahte dilleri (dil bilimcilerin araştırmalar için icat ettikleri diller) bile yalnızca insanların konuşmalarını dinleyerek öğrenebildikleri görülmüştür.

Bu yöntemin arkasındaki mantık şudur; herhangi bir konuşmayı dinlediğimizde duyduklarımızın anlamını bilmesekte, örüntüleri duyarız. Örüntü yani söylenen cümlelerin seslendirilişindeki ses tonu, şiddeti söylenin manası hakkında zihnimize ipuçları verir, böylece zihin bu örüntüleri söylenen kelime ve cümlelerle eşleştirir, dilbilimciler bunu doğal dil öğrenme bir yolu olarak tanımlarlar - çocuklar bu yöntemle anadillerini öğrenirler. Bebekler çok, çok küçükken, Yalnızca dinleyebilirler. Söylenen şeyleri tam olarak anlayacak ve ardından kendileri de dili kullanacak hale gelene kadar tonlarca zamanı dinleyerek geçirirler.


3. Alıştırma Yapma

Alıştırma yapabileceğiniz her ortamı kullanın, internet sitelerinde yabancılar ile sohpet edin, ilk olarak yazılı daha sonra webcam ile görsel temas kurun ki bu sizin heyecanınızı yenmenizi sağlar. Yolda bir turist gördüğünüz zaman konuşmaktan çekinmeyin selam verin ve konuşmaya çalışın, örneğin ona ülkemizi nasıl buluduğunu en çok nereleri sevdiğini sorun. İngilizce öğrenmeye çalışan arkadaşlarınızla ingilizce günü ilan edin. O gün kimse ingilizceden başka bir dil konuşmasın zorlansanızda devam edin bir süre sonra akıcılık başlayacaktır.
eLLC 'yi ÜCRETSİZ DENEMEK İÇİN TIKLAYIN !En Kolay Biçimde İngilizcenizi Geliştirin!
İngilizcenizi geliştirmek için gereksiz ve sıradan kurslar ile paranızı kaybetmeyin! Son derecede basit ve yararlı yöntemler ile İngilizcenizi gelişti...
İngilizce Öğreten Siteler: İngilizce Öğrenmek için En İyi 5 İnteraktif Uygulama ve Site
İngilizce Öğreten Siteler: İngilizce Öğrenmek için En İyi 5 İnteraktif Uygulama ve Site...
Leave a comment