İngilizce Dineleme (Listening) Becerilerinizi Geliştirmek

İngilizce listening yani dinleme yeteneğinizi geliştirmeniz çok önemli. Bu sebeple sizler için seviye seviye dinleme becerinizi ölçüp geliştirebilmeniz için günlük hayattan alınmış videolar hazırladık.

Seviyeler göre ayrılmış videoları izlerken hem dinleme pratiği yaparak dinleme becerinizi geliştirecek hemde topluluk önünde konuşma yapmanın inceliklerini farkederek hitabet yeteneğinizi geliştirebileceksiniz. Lafı fazla uzatmadan Videolarımıza geçelim.

 • 1- Seviye:Başlangıç - 10 Yaşındaki Bir Kız Çocuğunun İyilik Üzerine Konuşması

  Akıcı ama basit sözcüklerle İngilizce konuşan küçük bir kız. Duygularını dinleyiciye aktarmak için el hareketleri ve yüz ifadelerinden de faydalanmaktadır. Bu videodaki konuşma, İngilizce öğrenmeye yeni başlayan öğrenciler için harika bir konuşmadır. İnsanların birbirlerine iyi davranmaları gerekli mi? Bu konuşmacı kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyor. Bizleri buna nasıl ikna edeceğini de iyi biliyor.

  Bu konuşma dinleme alıştırması için ideal. Ama onun yaptığı duraklamaların olması gerektiği gibi olmadığı da unutulmamalı. Öğrenciler alıştırma yaparken onun vurgulamaları veya hızından ziyade kullandığı sözcüklere ve konuşmanın içeriğine odaklanmalır..

 • 2- Seviye:Başlangıç - “The Effects of Lying,” konuşmacı Georgia Haukom

  Konuşmacı bir dördüncü sınıf öğrencisi olsa da bu konuşma görmüş olduğum en interaktif konuşmalardan biri. Konuşmasına bir oyunla başlıyor ve söylemek istediği şeyi bu oyun yoluyla aktarabiliyor. İngilizce öğrencileri, özellikle onun kullandığı sözcüklerin basit ve kolaylıkla öğrenilebilecek olması nedeniyle bu konuşmaya bayılacak. Ama sözcükleri çok iyi kullandığı için bu konuşmayı başlangıç seviyesindeki bir kişi yazmış gibi hissetmeyeceksin. Konuşurken basit argümanlar oluşturma sanatını öğrenmek istiyorsan bu konuşmayı izlemelisin. Dinleyici ile oyunlar ve hikayeler yoluyla bağ kurabildiği için onları ikna edebiliyor. Ayrıca, başlıca fikirlerini desteklemek için bilimsel çalışmalardan da faydalanıyor.

 • 3- Seviye:Orta - “Education for All,” konuşmacı Cameron Allen

  Bu konuşma, dünya üzerindeki herkesin neden eğitim alması gerektiğine dair kısa ve basit bir konuşma. Konuşmacı bir çocuk olduğu için konuşmada karmaşık sözcükler ya da cümle yapıları bulunmuyor. Bu aynı zamanda bilgilendirici konuşmaya da iyi bir örnektir. Konuşmacı, konuşmanın ana fikri ve gerçekleri basit ve net bir şekilde sunuyor. Aynı zamanda, konuşma içerisinde geçen önemli terimlerin basit tanımlarını da sunuyor. Bu konuşma, çok kısa ama bilgi ile dolu olması nedeniyle dinleme ve konuşma alıştırması için ideal. Bunlara ek olarak, standart Amerikan İngilizcesi aksanına da iyi bir örnek teşkil ediyor.

 • 4- Seviye:Orta - Emma Watson’ın Cinsiyet Eşitliği Konuşması

  “Harry Potter” isimli filmi izlemeyeniniz yoktur. Bu film serisindeki Hermione rolüyle ünlülenen bir İngiliz oyuncudur. Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Kadın Programı İyi Niyet Elçisi olarak da görev yapıyor. Emma Watson bu konuşmasında, erkeklerin neden feminizme destek vermesi gerektiği hakkında hem bilgi veriyor hem de dinleyicileri ikna etmeye çalışıyor. Feminizm, kadınlar için eşit hak ve fırsatlar isteyen bir harekettir. Emma Watson bunu başarabilmek için resmi bir ton ile kişisel hikayeleri bir araya getiriyor. Bu konuşma İngiliz İngilizcesine de iyi bir örnek teşkil ediyor.

 • 5- Seviye:Orta - Sylvester Stallone’un “Rocky Balboa Konuşması”

  Bu Video bir zamanların efsane film kahramanının yer aldığı “Rocky Balboa” adlı filmden alınmıştır. Videoda yer alana sahnede, Rocky karakteri oğluyla konuşuyor.

  Bu konuşma, motivasyon konuşmasına iyi bir örnektir. Bu tür konuşmalarda kişi, özellikle karşıdaki kişi umutsuz bir durumdaysa ya da utanç duyuyorsa o kişiye ilham vermeye çalışır.

  Stallone, oğlunu eleştiriyor ve ona dünyayla ilgili kabul etmesi zor gerçeklerden bahsediyor olsa da bu mesajı sevgi ile aktarmayı başarıyor. Bu gibi bir üsluba İngilizcede genellikle “tough love” denir.

Evde İngilizce nasıl öğrenilir ?
Evde İngilizce nasıl öğrenilir ?...
İngilizce Pratiği Yapabileceğiniz Eğlenceli Netflix Komedi Dizileri
İngilizce Pratiği Yapabileceğiniz Eğlenceli Netflix Komedi Dizileri...