İngilizce öğrenmeye yardımcı diziler.

Akıcı İngilizce konuşurken sorun mu yaşıyorsunuz? İngilizce kelime bilginizi yetersizmi buluyorsunuz ? yabancı dizi izlemek İngilizce'yi geliştir mi ?.

İngilizce dizi izlemek nedir ne işe yarar ?

İngilizce öğrenme sürecinde formel eğitiminizin yanı sıra dil eğitiminizi destekleyici aktiviteler yapmanız sizin için faydalı olacaktır. bu konuda neler yapabilirim sorusuna yakınlarınız yada arkadaşlarlarınızdan yabancı dizi izlemenizi konusunda öneriler almanız kuvvetle muhtemel. Aslına bakarsanız oldukça haklılar. Düzenli olarak yabancı dizi izlemek hem İngilizce telaffuzunuzu geliştirmenize hem de İngilizce kelime dağarcığınızın artmasına yardımcı oluyor.Tabiki sadece İngilizce dizi izleyerek dilinizi geliştirmeniz pek mümkün değil. Bunun yanında bir çok ipuçlarından da yararlanmalısınız. Öncelikle hangi İngilizce dizileri izlemeniz gerektiğinden ziyade bu dizileri İngilizce eğitiminizde nasıl kullanabileceğinizi adım adım birlikte göz atalım.

İngilizce öğrenmeye yardımcı dizileri seçerken nelere dikkat etmeli ?

  1. Sadece İngilizcenizi geliştirmek için ingilizce dizi izliyorsanız, tek amacınız İngilizce öğrenmek ise bu yöntem sizin için çok faydalı olmayacaktır. Çünkü emin olun sevmediğiniz bir konu hakkında dizi izlemek çok kısa bir süre içinde sıkılmanıza neden olacaktır. Bu durum zamanla yabancı dizi ile inglizce geliştirmeye karşı ön yargı içine girmenize neden olacaktır. Bu sebeple sizin sevebileceğiniz türde bir İngilizce dizi belirlemeye çalışmalısınız.

  2. İngilizce öğrenirken en çok izlenen yabancı diziler ya da en popular yabancı diziler kategorisi elbette size izleyeceğiniz diziyi seçmenizde yardımcı olacaktır. Ancak ilk kez yabancı dizi izlemeye başlıyorsanız ve asıl amacınız dilinizi geliştirmek ise İngilizce seviyenize uygun diziler seçmeye çalışmalısınız. Hızlı konuşulan ya da ağır kelimelere sahip bir diziden keyif alsanız bile bu dizi İngilizce öğrenmenize katkı sağlamayacaktır. İngilizce öğrenirken daha günlük ve düzenli cümle yapıları olan İngilizce diziler seçmeye özen gösterin.

  3. Seçtiğiniz diziyi İngilizce altyazılı izlemek; hem konuşulan kelimelerin yazılışını bire bir görmenizi hem de bazı cümle yapılarını kavramınızı sağlayacaktır. Ancak başlangıç aşamasında İngilizce altyazılı dizi izlemeye çalışmak dizinin konusunu kavrayamamanızı ve seçtiğiniz diziyi izleme hevesinizin geçmesine neden olabilir. Bu yüzden dizinizin ilk 3 ya da 5 bölümünü Türkçe altyazılı biçiminde takip edin. Sonrasında bu bölümleri yeniden İngilizce altyazılı olarak izleyebilir ve bilmediğiniz kelimeleri not edebilirsiniz. Bu şekilde uygulama yaptığınızda İngilizce kelime öğrenme süreciniz daha verimli bir aşamaya girecektir.

İngilizcenizi geliştirebileceğiniz seviyenize göre seçilmiş en iyi Netflix dizileri
Yabancı dizi izleyerek ingilizcenizi geliştirmeniz mümkün, peki hangi dizilere ingilizcenizi geliştirmeniz için daha elverişli ? Detaylar yazımızda....
Evde İngilizce nasıl öğrenilir ?
Evde İngilizce nasıl öğrenilir ?...