Rus Alfabesi - Rusça Alfabe


Rus alfabesi  ve slav dillerinden olan Rusça; kadim bir dildir dersek hata olmaz. Çok eski zamanlaran beri yaygın bir coğrafyada kullanılan Rusça, Rusya devletinin yayılmacı bir siyasi politika gütmesinden ötürü zamanla geniş coğrafyalara yayılmış yada en kötü ihtimalle yerini alamasada etkilerini bırakmıştır. Dünya üzerinde en sık kullanılan 7. Dil olması bu söylediklerimizi adeta doğrular niteliktedir. Halan Sovyetler Birliğininde etkisi ile Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Kırgisiztan ve Beyaz Rusya Rusça kullanılmaktadır. Bir dile hakim olarak dünya üzerindeki çok geniş bir coğrafyada milyonlarca insanla iletişim kurabilirsiniz. O yüzden Rusça öğrenmek son derece önemli ve size hayati bir vizyon ve iletişim becerisi katacak bir şeydir. Rusçanızı geliştirmek için başarılı mobil uygulamaları derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. En İyi Rusça Öğrenme iOS Uygulamaları | En İyi Rusça Öğrenme Android UygulamalarıRusça 33 harften oluşan ve Kiril alfabesinin Rusçaya uyarlanmış şekli olan bir alfabe kullanır. Vurguların çok kullanıldığı bir dil olan Rusça da bu yüzden telaffuz çok önemlidir. Doğru telaffuz için de öncellikli olarak Rus Alfabesini iyi bilmeniz gerekmektedir. Kiril alfabesi yaygın olarak Slav fillerinin yazımında kullanılır. Çok eski bir alfabe türü olan Kiril Alfabesi halk arasında Rus Alfabesi olarak da bilinir. Tüm içeriği ile aynı olmasada bu görüş hakimdir.Rus Alfabesini Latin Alfabesine çevirirken LATİNİZASYON diye tabir edilen bir sistem kullanılır. Bu sistem görüntü ve ses olarak faklı olan iki alfabenin bir biri ile olan senkrenizasyonuna katkı sağlar. İşte ek olarak sizin için Rusça Öğrenmenin 7 Pratik Yolu tavsiyemiz.


rus alfabesi
rusca alfabe


Rus Alfabesinin Okunuşları Yazılışları


Latin alfabesine hakim olan bizim gibi toplumlara zor ve karışık gelsede, biraz çalışma ile çözülmesi aslında çokta zor olmayan bir Rusça ve Rus Alfabesi. Dil eğitim uzmanlarımız tarafından hazırlanan dokümantasyon da dünya genelinde kabul görmüş teknik ve sistemler bulunur. Genel olarak farklılıkları aşıp daha hızlı öğrenmeniz serine çalılışılan bu sistemlerle sizde Rus alfabesini kolayca öğreneceksiniz. Bu dökümanları öğrenirken alt kısıma koyduğumuz, sizler için hazırladığımız videoyuda mutlaka izleyin. Harflerin okunuşları farklı olduğu için görsel olarak ezberlemeniz yeterli gelmez. Bu dökümanla birlikte videodaki sesleride takip edin ve bol tekrar edin.


Alfabeyi öğrendikten sonra yapmanız gereken ilk şey bu alfabeninde içinde olduğu kelimeleri ezberlemek. Ufak ekelimeler ile başlayıp büyük ve karmaşık cümlelere gecebilirsiniz. Dolayısıyla bilginin en ufak kısmı olan alfabe ile başladık, ufak kelimelere geçtik ordanda büyük ve karmaşık kelimelere geçerek, tüme varım yöntemi ile bir Rusça öğrenmiş oluyoruz. Bu sisteme en yatkın uygulama olan eLLC yi hemen ücretsiz deneyerek sizde kolay bir şekilde Rusça öğrenebilirsiniz. Eğitiminizi alfabe ile sınırlandırmayın, eLLC ile Rusça öğrenin. Ücretsiz dersler için tıklayın.HarfAdı
А аа
Rusça telaffuz: [a]
Б ббэ
Rusça telaffuz: [bɛ]
В ввэ
Rusça telaffuz: [vɛ]
Г ггэ
Rusça telaffuz: [ɡɛ]
Д ддэ
Rusça telaffuz: [dɛ]
Е ее
Rusça telaffuz: [je]
Ё ёё
Rusça telaffuz: [jo]
Ж жжэ
Rusça telaffuz: [ʐɛ]
З ззэ
Rusça telaffuz: [zɛ]
И ии
Rusça telaffuz: [i]
Й йи краткое
Rusça telaffuz: [i ˈkratkəɪ]
К кка
Rusça telaffuz: [ka]
Л лэл veya эль
Rusça telaffuz: [ɛl] veya Rusça telaffuz: [ɛlʲ]
М мэм
Rusça telaffuz: [ɛm]
Н нэн
Rusça telaffuz: [ɛn]
О оо
Rusça telaffuz: [о]
П ппэ
Rusça telaffuz: [pɛ]
Р рэр
Rusça telaffuz: [ɛr]
С сэс
Rusça telaffuz: [ɛs]
Т ттэ
Rusça telaffuz: [tɛ]
У уу
Rusça telaffuz: [u]
Ф фэф
Rusça telaffuz: [ɛf]
Х хха
Rusça telaffuz: [xa]
Ц цце
Rusça telaffuz: [tsɛ]
Ч чче
Rusça telaffuz: [tɕe]
Ш шша
Rusça telaffuz: [ʂa]
Щ щща
Rusça telaffuz: [ɕɕæ]
Ъ ътвёрдый знак
Rusça telaffuz: [ˈtvʲɵrdɨj znak]
Ы ыы
Rusça telaffuz: [ɨ]
Ь ьмягкий знак
Rusça telaffuz: [ˈmʲæxʲkʲɪj znak]
Э ээ
Rusça telaffuz: [ɛ]
Ю юю
Rusça telaffuz: [ju]
Я яя
Rusça telaffuz: [ja]eLLC ile kısa sürede iyi seviye'de Rusça öğrenebilirsiniz.  Nasıl mı ?

1-Günlük Hayattan Esinlendi: eLLC Rusça  A1 den B2 seviyesine kadar toplam 180 adet günlük hayattan esinlenerek oluşturulmuş konu içerir. Böylece öğrendiğiniz her kelime ve cümleyi günlük hayatta kullanırsınız.

2- Basitten Zora: eLLC doğal öğrenme metodunu kullanır, yani aynı anadilimizi öğrendiğimiz gibi basit kelimeler ile Rusça öğretmeye başlar, daha sonra kelimeler cümlelere, cümleler dialoglara dönüşür.

3- Rusça Heryerde: eLLC Rusça  akıllı telefon&tablet ve bilgisayarlara kurulan interaktif bir programdır, yani dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde Rusça öğreniminize devam edebilirsiniz.

4-Gramer İpuçları: eLLC Rusça  günlük derslerin arasında ihtiyacınız olduğu anda Rusça  dil bilgilerine ait ipuçları şeklinde karşınıza çıkarır, böylece yeni öğrendiğiniz dil bilgisi kuralları sadece teoride kalmaz öğrendiğiniz bilgiyi anında kullanırsınız.

5- Geniş Kapsamlı: eLLC Rusça  10.000 den fazla kelime içerir, yani eğitimi tamamladığınızda Rusça  konuşabilmek için ihtiyaç duyacağınız kelimeden fazlasını öğrenmiş olursunuz.

6-Akıllı Öğretici: eLLC Rusça  sizin öğrenme-gelişim sürecinize göre ilerler, zayıf olduğunuz konuları farklı formatlarda karşınıza çıkarır ve öğretene kadar peşinizi bırakmaz :)

eLLC  uygulamasını ücretsiz İndirip deneyebilirsiniz.

 

Rusça Güzel Sözler
Rusça Güzel Sözler - Rusça Anlamlı Özlü Sözler - Sosyal medyada paylaşmak için uygun Rusça güzel sözler...
Rusça Aylar Kolay Ezberleme | Rusça- Türkçe Aylar
Rusça'ya yeni başladıysanız ve ayları kolayca öğrenmek istiyorsanız, eğlenceli ve pratik bir şekilde nasıl ezber yapacabileceğinizden bahsedeceğiz. ...