İngilizce öğrenmeye başlarken

İngilizce eğitiminde genel olarak okuma, dinleme, yazma ve konuşma şeklinde becerilerinin gelişimi şeklinde ilerler. Okuma, dinleme ve yazma aşamasında ingilizcenin yapısını, kurallarını, kelime türklerini öğrenirken, konuşma ile beraber temel İngilizce öğrenimi tamamlanmış olur.

Seviye Seviye İngilizce

İngilizce öğrenme aşamaları, belli seviyelere göre gruplandırılır. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) uluslararası bağlamda tanınmış bir standarttır. Bu programa göre 6 adet seviye bulunuyor.

  • A1 (Beginner) Seviyesi: Basit günlük yaşam ifadelerini konuşup, yazabilen, kendini tanıtabilen, kısa metinleri okuyup anlayabilen insanların bulunduğu seviyedir.
  • A2 (Elementary) Seviyesi: Yakınında olan alanlara dair cümleleri ve sık kullanılan ifadeleri anlayabilen, bilgi sahibi olduğunu konularda bilgi alışverişinde bulunabilen, kendi geçmişi hakkında basit açıklamalar yapabilen insanların bulunduğu seviyedir.
  • B1 (Intermediate) Seviyesi: İngilizce konuşulabilen ülkelerde karşılaşabileceği çoğu durumun üstesinden gelebilen, kendi ilgi alanları hakkında basit yazılar yazıp – konuşabilen, temel dilbilgisini kavramış olan insanların bulunduğu seviyedir.
  • B2 (Upper Intermediate) Seviyesi: Genel bilgisine hakim, kendini geniş kapsamda ifade edebilen, akademik çalışmalarda bulunabilen, hızlı okuyup – anlayabilen, akıcı bir konuşma diline sahip olan insanların bulunduğu seviyedir.
  • C1 (Advanced) Seviyesi: Akıcı ve dilbilgisi açısından doğru cümlelerle istediği konu hakkında yazılar yazabilen, kendi alanında olmasa bile uzun ve bilimsel makaleleri okuyup anlayabilen, dili rahatça konuşabilen insanların bulunduğu seviyedir.
  • C2 (Proficient) Seviyesi: Anadili gibi İngilizce konuşabilen, yazabilen, okuyabilen, akademik, iş ve politik konuları tartışabilen, iş terminolojisine hakim olan insanların bulunduğu seviyedir.
İzmirde ingilizce kursu - En iyi ingilizce kursu hangisi ?
İzmirde yaşayıp ingilizce kursu araştırıyorsanız sizin için derlediğimiz bu yazımızda izmirdeki ingilizce kurslarını ve özelliklerini listelidik....
Akıcı İngilizce konuşabilmek için neler yapılmalı
Temel ingilizce eğitimini tamamladınız ve artık akıcı bir şekilde ingilizce konuşabilmek, konuşulanları takılmadan anlayabilmek istiyorsunuz. Peki bun...