Evde Arapça Öğrenmek İçin Tavsiyeler


Evde Arapça Öğrenmek Arapça Kursuna Gitmekten çok daha etkili, Çünkü;

 • Arapça Kursları son derece pahalı
 • Zaman yönetimi kursun elinde ve çoğu zaman size uymayabiliyor
 • Dikkat dağıtan unsurlar var
 • Bir öğretmen birden çok kişi ile ilgileniyor
 • Sınıf ortamı okuldan kalma bir alışkanlık ile psikolojik olarak sıkıcı geliyor.


Peki Kendi kendinize Arapça öğrenebilmek için ne yapmak lazım ?


 Anlamasanızda her fırsatta Arapça dinleyin

  • Dilbilimciler diyorki:

   Kendi kendine Arapça Öğrenmek isteyenlere , Yabancı dil öğrenimi üzerinde çalışan dil bilimcilerin, öğrenme yollarımızdan biri için kullandıkları özel bir terim var: Bilinçsiz, farkında olmadan (unconscious) dil öğrenme. Bu dil öğrenme türü biz özellikle birşeyler öğrenmeye çalışmadığımız zaman gerçekleşir.

   Bilinçsiz öğrenme, masa başına geçip tekrar tekrar dil bilgisi kuralları üzerine çalışmakla olmuyor. Çok fazla dikkat etmediğimiz halde bolca Arapça dinlediğimizde oluyor. Arka planda Arapça sesler olmasıyla, biz dikkatimizi vererek dinlemesek, karşılık olarak konuşmasak ya da not alıyor olmasak da zihnimiz otomatik olarak Arapça sesleri, aksanları, kelimeleri ve dil bilgisini içine çekiyor, özümsüyor, yani öğreniyor.

   Bilinçsiz Arapça öğrenmenin kulağa en ilginç gelen yanı ise, duyduğunuz kelimelerin ne anlama geldiğini bilmesek bile, dinleyerek öğreniyoruz. Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, insanların her dili bu şekilde dinleyerek öğrenmesi mümkün — hatta sahte dilleri (dil bilimcilerin araştırmalar için icat ettikleri diller) bile yalnızca insanların konuşmalarını dinleyerek öğrenebildikleri görülmüştür.

   Bu yöntemin arkasındaki mantık şudur; herhangi bir konuşmayı dinlediğimizde duyduklarımızın anlamını bilmesekte, örüntüleri duyarız. Örüntü yani söylenen cümlelerin seslendirilişindeki ses tonu, şiddeti söylenin manası hakkında zihnimize ipuçları verir, böylece zihin bu örüntüleri söylenen kelime ve cümlelerle eşleştirir, dilbilimciler bunu doğal dil öğrenme bir yolu olarak tanımlarlar - çocuklar bu yöntemle anadillerini öğrenirler. Bebekler çok, çok küçükken, Yalnızca dinleyebilirler. Söylenen şeyleri tam olarak anlayacak ve ardından kendileri de dili kullanacak hale gelene kadar tonlarca zamanı dinleyerek geçirirler.


    Bol ve Sık Alıştırma Yapın.

   Evde Arapça Öğrenmenin en önemli şarlarından biride bol ve sık alıştırma yapmaktır. Alıştırma yapabileceğiniz her ortamı kullanın, internet sitelerinde yabancılar ile sohpet edin, ilk olarak yazılı daha sonra görüntülü görüşme ile görsel temas kurun ki bu sizin heyecanınızı yenmenizi sağlar. Yolda bir turist gördüğünüz zaman konuşmaktan çekinmeyin selam verin ve konuşmaya çalışın, örneğin ona ülkemizi nasıl bulunduğunu en çok nereleri sevdiğini sorun. Arapça öğrenmeye çalışan arkadaşlarınızla Arapça günü ilan edin. O gün kimse Arapça'dan başka bir dil konuşmasın zorlansanızda devam edin bir süre sonra akıcılık başlayacaktır. Basitten başlamak için  Arap Alfabesi | Arapça Alfabe | Okunuşları, Yazılışları yazımıza göz atabilirsiniz.


 • eLLC ile kısa sürede iyi seviye'de Arapça öğrenebilirsiniz.  Nasıl mı ?

  1-Günlük Hayattan Esinlendi: eLLC Arapça  A1 den B2 seviyesine kadar toplam 180 adet günlük hayattan esinlenerek oluşturulmuş konu içerir. Böylece öğrendiğiniz her kelime ve cümleyi günlük hayatta kullanırsınız.

  2- Basitten Zora: eLLC doğal öğrenme metodunu kullanır, yani aynı anadilimizi öğrendiğimiz gibi basit kelimeler ile Arapça öğretmeye başlar, daha sonra kelimeler cümlelere, cümleler dialoglara dönüşür.

  3- Arapça Heryerde: eLLC Arapça  akıllı telefon&tablet ve bilgisayarlara kurulan interaktif bir programdır, yani dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde Arapça öğreniminize devam edebilirsiniz.

  4-Gramer İpuçları: eLLC Arapça  günlük derslerin arasında ihtiyacınız olduğu anda Arapça  dil bilgilerine ait ipuçları şeklinde karşınıza çıkarır, böylece yeni öğrendiğiniz dil bilgisi kuralları sadece teoride kalmaz öğrendiğiniz bilgiyi anında kullanırsınız.

  5- Geniş Kapsamlı: eLLC Arapça  10.000 den fazla kelime içerir, yani eğitimi tamamladığınızda Arapça  konuşabilmek için ihtiyaç duyacağınız kelimeden fazlasını öğrenmiş olursunuz.

  6-Akıllı Öğretici: eLLC Arapça  sizin öğrenme-gelişim sürecinize göre ilerler, zayıf olduğunuz konuları farklı formatlarda karşınıza çıkarır ve öğretene kadar peşinizi bırakmaz :)

  eLLC  uygulamasını ücretsiz İndirip deneyebilirsiniz.

   

  Online Arapça Kursu - Arapça Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?
  Çok çalışmak kadar düzenli çalışmakta etkili öğrenme için gereklidir. Arapça öğrenmek için mümkün olduğunca her zaman uyabileceğiniz bir çalışma takvi...
  Arapça Öğrenme Kitabı - En iyi Arapça Kitabı hangisi
  Arapça Öğrenme Kitabı - En iyi Arapça Kitabı hangisi...